Relacja z IV Hospicyjnego Sympozjum Naukowego pt. „Edukacja zdrowotna w ramach prowadzonej działalności hospicyjnej”

       W siedzibie Domu Pomocy Społecznej im. Jana Pawła II w Kielcach, dnia 28.10.2023r. odbyło się IV Hospicyjne Sympozjum Naukowe pt. „Edukacja zdrowotna w ramach prowadzonej działalności hospicyjnej”, z okazji 35 – letniej działalności Hospicjum Domowego dla Dzieci i Dorosłych im. św. Franciszka z Asyżu w Kielcach.

      

Przedsięwzięcie realizowane jest w ramach zadania publicznego z zakresu OCHRONY I PROMOCJI ZDROWIA pod nazwą: „Prowadzenie działań edukacyjnych na rzecz upowszechniania wiedzy na temat pomocy nieuleczalnie chorym oraz zorganizowanie IV Hospicyjnego Sympozjum Naukowego”, dofinansowanego przy wsparciu ze środków Gminy Kielce w 2023 r.

 

Komitet Naukowy nad wydarzeniem objęli:

dr Ewa Banasińska - Wiceprezes Hospicjum Domowego dla Dzieci i Dorosłych im. św. Franciszka z Asyżu;

dr Marek Graczyk - Prezes Polskiego Towarzystwa Treningu Mentalnego;

dr n. med. Bogumiła Kowalczyk-Sroka - Konsultant Wojewódzki w dz. pielęgniarstwa dla woj. Świętokrzyskiego;

dr Jolanta Stokłosa - Prezes Forum Hospicjów Polskich;

mgr Małgorzata Kryczka - Konsultant Wojewódzki w dz. pielęgniarstwa opieki paliatywnej;

 

Patronat Honorowy nad wydarzeniem objęli:

Krzysztof Marek Słoń Senator RP;

Zbigniew Koniusz Wojewoda Świętokrzyski;

Mirosław Gębski Starosta Kielecki;

Andrzej Bętkowski Marszałek Województwa Świętokrzyskiego;

Bogdan Wenta Prezydent Miasta Kielce;

Świętokrzyska Izba Pielęgniarek i Położnych;

Świętokrzyska Izba Lekarska;

Polskie Towarzystwo Treningu Mentalnego z siedzibą W Gdańsku reprezentowane przez dr Marka Graczyka;

Forum Hospicjów Polskich w Krakowie reprezentowane przez dr Jolantę Stokłosę;

dr n. med. Bogumiła Kowalczyk-Sroka Konsultant Wojewódzki w dz. pielęgniarstwa dla woj. Świętokrzyskiego ;

mgr piel. Małgorzata Kryczka Konsultant Wojewódzki w dz. pielęgniarstwa opieki paliatywnej dla woj. Świętokrzyskiego;

 

Patronat Medialny nad wydarzeniem objęli:

TVP KIELCE;

ECHO DNIA KIELCE;

RADIO KIELCE

      

Prezes Hospicjum mgr Mariusz Pająk w imieniu swoim jak również w imieniu dyrektora Domu Pomocy Społecznej mgr Piotra Chałupki powitał wszystkich zebranych i przybyłych na to spotkanie gości. A w szczególności: p. Krzysztofa Słonia Senatora RP; p. Łodzińską Mariolę prezes Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych w Warszawie; p. Batóg Mirosława                                  z Departamentu Ochrony Zdrowia w imieniu Marszałka Województwa Świętokrzyskiego; p. Lazarek Beatę sekretarz Okręgowej Rady ŚIPIP w imieniu Przewodniczącej Świętokrzyskiej Izby Pielęgniarek i Położnych w Kielcach; p. Biesagę Dagmarę w imieniu kierownika Referatu Promocji Zdrowia i Profilaktyki Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Urzędu Miasta Kielce; Konsultantów Wojewódzkich w dziedzinach pielęgniarstwa w osobach: dr n. med. Bogumiły Kowalczyk-Sroki w dz. pielęgniarstwa dla woj. świętokrzyskiego oraz mgr piel. Małgorzaty Kryczki w dziedzinie pielęgniarstwa opieki paliatywnej dla woj. Świętokrzyskiego.

      

Następnie najważniejszą wśród witanych gości była p. dr Ewa Banasińska obecna wiceprezes a do 2017 r. wieloletnia prezes i założycielka Hospicjum bez której zaangażowania i ogromnego serca włożonego w trud istnienia hospicjum nie mielibyśmy czego świętować!

    

Ponadto zaproszeni byli wszyscy przyjaciele i sympatycy ruchu hospicyjnego, których nie sposób tu wymienić.

    

W pierwszej części sympozjum mgr piel. Mariusz Pająk, prezes Hospicjum przedstawił uczestnikom „Charakterystykę 35-letniej działalności Hospicjum”, następnie mgr Paweł Pilkiewicz, Trener Szkoleń w Zakresie Psychoonkologii ŚCO w Kielcach omówił „Edukację zdrowotną jako czynnik warunkujący poprawę jakości życia pacjentów, rodzin i personelu w ramach działań hospicjum”. W ramach tego wykładu prelegent p. Paweł przedstawił liczbowy wkład hospicjum na rzecz prowadzonej edukacji zdrowotnej tj. w okresie od 24.10.2005 r. do 2023 r. przeprowadzono: 1260 h w ramach 18 Kursów z zakresu psychoonkologii dla kandydatów na wolontariuszy w Hospicjum Domowym im. Św. Franciszka z Asyżu w Kielcach, z czego w sumie: 990 uczestników, 738 absolwentów. Kolejny wykład zaprezentowała p. mgr Jadwiga Zapała nt. „Znaczenia badań profilaktycznych w chorobach onkologicznych” oraz p. Tomasz Możdżeń adwokat Świętokrzyskiej Izby Adwokackiej omówił zebranym „Edukację zdrowotną a prawa pacjenta”.

    

Drugą część sympozjum rozpoczęła dr n. med. Bogumiła Kowalczyk-Sroka, wojewódzki konsultant w dz. pielęgniarstwa. Temat wystąpienia dotyczył „Znaczenia prozdrowotnego stylu życia jako celu profilaktyki chorób onkologicznych”. Sympozjum zakończył mgr piel. Mariusz Pająk, rozważając „Edukacje zdrowotną a znaczenie dotyku w procesie pielęgnowania pacjenta hospicyjnego”

    

Podsumowując sympozjum cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród personelu opiekuńczo-pielęgniarskiego, rodzin oraz chorych będących pod opieką hospicjum. W sumie uczestniczyło w nim 75 osób. Z dyskusji uczestników wynikło, że zapotrzebowanie społeczne na profesjonalne informacje dotyczące edukacji zdrowotnej nadal jest bardzo duże.

Dodatkowo pod linkiem, jest relacja z TVP Kielce 3 Informacje: 28.10.2023, godz. 18:30 (tvp.pl)

    

W imieniu swoim oraz Zarządu Hospicjum Dziękuje wszystkim osobom zaangażowanym w organizację Sympozjum, których nie sposób tu wymienić wszystkich imiennie.

Z serdecznymi pozdrowieniami

Mariusz Pająk, prezes Hospicjum Domowego

dla Dzieci i Dorosłych im. św. Franciszka z Asyżu

 

IMG 20231028 WA0029

IMG 20231028 WA0013

IMG 20231028 WA0016

 

 

IMG 20231028 WA0034

IMG 20231028 WA0037

 

 

IMG 20231028 WA0035