Od dnia 1 listopada 2023 r. obowiązują przepisy ustawy o zmianie ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych orz niektórych innych ustaw (Dz.U.2023 poz. 1938). W myśl przepisów – w przypadku recepty z rocznym terminem realizacji farmaceuta może wydać pacjentowi ilość leku na maksymalnie 120 dni stosowania, a kolejna realizacja może nastąpić po trzech czwartych tego okresu, czyli dopiero po 90 dniach.
Najpóźniej od 1 marca 2024 r. obliczenia ilości produktu leczniczego przeznaczonego do wydania pacjentowi dokonywać będzie system teleinformatyczny (art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 28 kwietnia 2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia), jednak do tego czasu obowiązek ten spoczywać będzie na farmaceutach.
Świętokrzyska Izba Pielęgniarek i Położnych na prośbę Prezesa Kieleckiej Okręgowej Rady Aptekarskiej apeluje, by do czasu pojawienia się systemu automatycznie obliczającego potrzebną ilość leku lub zmiany przepisów, pielęgniarki i pielęgniarze wystawiali recepty na maksymalnie 4 miesiące. Powyższe wynika ze zgłaszanych problemów z wystawianiem i realizacją recept z prawidłową ilością leków (tj. z występowaniem różnych wielkości opakowań tego samego leku, wskazywaniem na recepcie dawkowania utrudniającego wydanie choćby jednego opakowania leku, z występowaniem wielkości opakowań leku, które nie pozwalają na pełne 120 dni kuracji).