Szanowni Państwo,
Zapraszamy wszystkie położne i pielęgniarki do udziału w szkoleniu e-learning Zaburzenia emocjonalne kobiet w okresie okołoporodowym.
Z przedstawionych przez Ministerstwo Zdrowia danych statystycznych wynika, że na depresję poporodową choruje, aż co 10. kobieta. Monitorowanie zaburzeń nastroju
u matki jest najskuteczniejszym sposobem zapobiegania zaburzeniom psychicznym i zachowania u dzieci. Dlatego w standardzie organizacyjnym opieki okołoporodowej zaproponowano, aby rozpoznanie ryzyka depresji miało miejsce w I i III trymestrze ciąży oraz miesiąc po porodzie, w trakcie wizyty patronażowej.
Temat zaburzeń emocjonalnych, typowe objawy depresji, zaburzeń lękowych, sposoby oceny ryzyka wystąpienia depresji i zaburzeń nastroju w okresie okołoporodowym, Edynburską Skalę Depresji Poporodowej (EPDS) razem z zalecaną metodą jej stosowania oraz algorytmy postępowania przybliży Pani dr hab. Beata Pięta – Prezes Polskiego Towarzystwa Położnych oraz Pani Joanna Krzyżanowska-Zbucka – Ordynator Oddziału Zapobiegania Nawrotom Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, która przyjmuje pacjentki z depresją w ciąży i poporodową.
Patronat merytoryczny nad szkoleniem objęło Polskie Towarzystwo Położnych i Polskie Stowarzyszenie Pielęgniarek Pediatrycznych. Partnerem programu edukacyjnego jest Nestle.
Zapraszamy do udziału w szkoleniu oraz do zamawiania materiałów edukacyjnych do pracy z ciężarnymi i matkami oraz dla bliskich i partnerów kobiet z depresją w ciąży i poporodową w serwisie www.edukacjapacjenta.pl.